تابلو اعلانات
*فرا رسیدن ایام نوروز مبارک باد*
اتحادیه فروشندگان لوازم وتجهیزات پزشکی،دندانپزشکی،آزمایشگاهی و مواد شیمیایی اصفهان


قزوین - ایرنا - رییس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: هر چند خداوند دندانها را ترمیمی آفریده، اما برای بازسازی تمیز نگه داشتن آنها الزامی است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین که روز یکشنبه به ایرنا نمابر شده، دکتر ˈمحمدحسین خوشنویسانˈ در کارگاه آموزشیˈ دستورالعمل­های بهداشت دهان و دندان مادر و کودکˈ قزوین افزود: مسواک زدن 65 درصد از بهداشت دهان و دندان و در کنار آن استفاده از نخ دندان تمیزی را به 85 درصد و در صورت استفاده از آب نمک یا دهان شویه به 100 درصد خواهد رسید.
 
وی، اضافه کرد: بطور کلی دندانها از شایع­ترین بیماری­هایی است که مردم با آن دست به گریبان هستند و شاید بتوان گفت پوسیدگی دندان بعد از سرماخوردگی شایع­ترین بیماری محسوب می شود.

خوشنویسان ادامه داد: براساس پیمایش کشوری سال 82 شاخص «dmft »(دندان­های پوسیده، کشیده شده و پر شده) کودکان 6 ساله عدد پنج بود یعنی هر کودک 6 ساله به طور متوسط پنج دندان پوسیده دارد.

وی، با اشاره به اینکه تعداد دندان­های پوسیده کودکان مذکور در پیمایش سال 91 حدود 7/. بالاتر رفته است، اظهار داشت: در کشور ایران تعداد دندان­های پوسیده پر نشده زیاد است.

خوشنویسان شاخص «dmft » کودکان 12 ساله کشور را بطور متوسط 1.86 اعلام کرد و افزود:با توجه به اینکه دندان­های دائمی از سن 6 سالگی رشد می کنند و تا سن 12 سالگی کامل می شود طبیعی است که این شاخص پایین باشد.

به گفته وی، وضعیت ایده ال این است که این شاخص صفر باشد یعنی هیچ پوسیدگی، کشیدگی و پر شدگی در دهان وجود نداشته باشد.

خوشنویسان خاطرنشان کرد: کشور ایران از نظر تئوری و از نظر برنامه­ریزی در حوزه سلامت دهان و دندان با هیچ کشور دیگری در کل منطقه قابل مقایسه نیست و بهترین برنامه را در این حوزه دارد.

رییس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، با اشاره به اینکه سازمان بهداشت جهانی این موضوع را تایید و به کشورهای دیگر برای بهره برداری ارسال کرده است، افزود: باید در زمینه آموزش و اطلاع رسانی بیشتر کار شود و نیاز به اینکه رعایت بهداشت دهان و دندان همانند غذا خوردن و حمام کردن ضروری است در تمام افراد برانگیخته شود.

 
تاریخ انتشار:1392/12/11,18:28

اعضا رسمی دارای پروانه کسب معتبر اتحادیه لوازم پزشکی اصفهان


 آدرس:  
اصفهان، خیابان شمس آبادی،نبش کوچه کازرونی، ساختمان 221،طبقه سوم امیرطب
تلفن :  
031-32204198
خبر نامه پیامکی
 • لطفا جهت عضویت شماره همراه خود را وارد نمایید.


 • عضویت
  عدم عضویت

نظر سنجی
 • نظر شما درباره فعالیت های اتحادیه ما چیست؟


 • عالی
  خوب
  متوسط
  ضعیف
اشتراک در خبر نامه
 • لطفا جهت عضویت اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنید.